  • R2S-2409/HP
R2S-2409/HP
advertisement
Manufacturer No:
R2S-2409/HP
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-R2S-2409/HP
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
R2S-2409/HP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2S-2409/HP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module, 5 Leads
  • Weight
    1.4g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE R2S (2W)
  • Size / Dimension
    0.50Lx0.42W x 0.35 H 12.8mmx10.7mmx9.0mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Additional Feature
    SEATED HGT CALCULATED
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245; 255
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30; 5
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-F5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    26.4V
  • Output Voltage
    9V
  • Max Output Current
    222mA
  • Voltage - Input (Min)
    21.6V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    222mA
  • Output Power
    2W
  • Max Output Voltage
    9V
  • Total Power Output-Max
    2W
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Height
    8.7mm