  • R2501C2NBB
R2501C2NBB
advertisement
Manufacturer No:
R2501C2NBB
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-R2501C2NBB
Package:
Datasheet:
R2501C2NBB
Description:
R2501C2NBB datasheet pdf and Rocker Switches product details from APEM Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2501C2NBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Actuator Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -20°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    20A AC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    20A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    32mm
  • Body Breadth
    21.5 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    20A@125VAC
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Body Height
    29mm