  • R20WHT-4-0045
R20WHT-4-0045
advertisement
Manufacturer No:
R20WHT-4-0045
Manufacturer:
Bivar Inc.
HK JDW NO:
100-R20WHT-4-0045
Package:
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Datasheet:
Description:
LED COOL WHITE CLEAR 4DIP T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R20WHT-4-0045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP (0.200, 5.08mm)
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    Orca R
  • Size / Dimension
    7.60mm Lx7.60mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    White, Cool
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.4V
  • Viewing Angle
    45°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    4.60mm Dia
  • Luminous Intensity
    8 cd
  • Millicandela Rating
    8000mcd
  • Illumination Color
    White
  • Lens Transparency
    Clear
  • Lens Color
    Colorless
  • Forward Current-Max
    0.05A
  • Wavelength - Dominant
    6000K
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    7.8mm