  • R1S8-123.3/P-R
R1S8-123.3/P-R
advertisement
Manufacturer No:
R1S8-123.3/P-R
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-R1S8-123.3/P-R
Package:
8-SMD Module
Datasheet:
R1S8-123.3/P-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R1S8-123.3/P-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.1g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECONOLINE R1S (1W)
  • Size / Dimension
    0.50Lx0.42W x 0.28 H 12.8mmx10.7mmx7.0mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    255
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    5
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    75%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    303mA
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    303mA
  • Output Power
    1W
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Total Power Output-Max
    1W
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Height
    6.7mm