  • R1G190-AB25-02
R1G190-AB25-02
advertisement
Manufacturer No:
R1G190-AB25-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R1G190-AB25-02
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R1G190-AB25-02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Weight
    1.28kg
  • Material - Blade
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13~104°F -25°C~40°C
  • Series
    R1G190
  • Size / Dimension
    Round - 190mm Dia
  • Feature
    Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power Rating
    51W
  • Voltage - Rated DC
    48V
  • Current Rating (Amps)
    1.20A
  • Ingress Protection
    IP22
  • Depth
    68.5mm
  • Current Rating
    1.2A
  • Approval Agency
    CCC, EAC
  • Operating Supply Voltage
    48V
  • RPM
    2950 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    365 CFM
  • Noise
    68.0 dB(A)
  • Voltage Range
    36V~57VDC
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Diameter
    190mm
  • Height
    68.5mm