  • R12P05D/R6.4
R12P05D/R6.4
advertisement
Manufacturer No:
R12P05D/R6.4
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-R12P05D/R6.4
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
R12P05D/R6.4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R12P05D/R6.4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-SIP Module, 5 Leads
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    4.3g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
  • Size / Dimension
    0.77Lx0.39W x 0.49 H 19.7mmx9.8mmx12.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    9.8mm
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    6.4kV
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    200mA
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    200mA 200mA
  • Output Current
    100mA
  • Output Power
    1W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 2
  • Total Power Output-Max
    1W
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    12.5mm