  • R10-R2Y2-S200
R10-R2Y2-S200
advertisement
Manufacturer No:
R10-R2Y2-S200
HK JDW NO:
797-R10-R2Y2-S200
Package:
Datasheet:
R10-R2Y2-S200
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R10-R2Y2-S200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Switching Voltage
    120VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    30mA
  • Must Operate Voltage
    4.5VDC
  • Contact Rating (Current)
    3A
  • Coil Power
    180mW
  • Coil Voltage (DC)
    6V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    R10
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Max Current Rating
    3A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    200Ohms
  • Coil Voltage
    6VDC