  • R10-E1X2-24V
R10-E1X2-24V
advertisement
Manufacturer No:
R10-E1X2-24V
HK JDW NO:
797-R10-E1X2-24V
Package:
Datasheet:
R10-E1X2-24V
Description:
Quantity:
In Stock : 13319
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R10-E1X2-24V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    39.972828g
  • Operating Temperature
    -55°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R10
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    18.67mm
  • Current Rating
    5A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Coil Resistance
    500Ohm
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    120VAC 30VDC -Max
  • Must Operate Voltage
    18VAC
  • Coil Power
    1500mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Contact Voltage Rating (AC)
    120V
  • Coil Current(AC)-Max
    0.063A
  • Height
    30.2006mm
  • Length
    29.6mm
  • Width
    18.6944mm