  • QTH-040-01-L-D-DP-A-K-TR
QTH-040-01-L-D-DP-A-K-TR
advertisement
Manufacturer No:
QTH-040-01-L-D-DP-A-K-TR
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTH-040-01-L-D-DP-A-K-TR
Purchasing and Inquiry
QTH-040-01-L-D-DP-A-K-TR Overview
QTH-040-01-L-D-DP-A-K-TR Features
Q Strip? QTH series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
Additional Feature: E.L.P., POLARIZED
QTH-040-01-L-D-DP-A-K-TR Applications
There are a lot of Samtec Inc. QTH-040-01-L-D-DP-A-K-TR Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Military Technology
  • Embedded systems
  • Medical technology
  • Industrial Automation
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Automotive Electronics
  • Instrumentation
  • Datacom
Step5Bar-code shipping tag
QTH-040-01-L-D-DP-A-K-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Board Mounting Option
    PEG
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    Q Strip® QTH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Differential Pair Array, Male
  • Number of Positions
    80
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    E.L.P., POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.11mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Length
    40mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.160 4.06mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm