  • QTH-030-08-L-D-LC
QTH-030-08-L-D-LC
advertisement
Manufacturer No:
QTH-030-08-L-D-LC
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTH-030-08-L-D-LC
Package:
Datasheet:
QTH-030-08-L-D-LC
Description:
Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QTH-030-08-L-D-LC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Board Mounting Option
    SPLIT BOARD LOCK
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Q Strip® QTH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock, Ground Bus (Plane)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Number of Conductors
    ONE
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.787 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    1.15 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Height Above Board
    1.151 29.24mm
  • Stack Height (Mating)
    30mm