  • QTH-020-04-L-D-DP-A-K-TR
QTH-020-04-L-D-DP-A-K-TR
advertisement
Manufacturer No:
QTH-020-04-L-D-DP-A-K-TR
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTH-020-04-L-D-DP-A-K-TR
Package:
Description:
Conn Differential Pair HDR 40 POS 1.5mm Solder ST SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QTH-020-04-L-D-DP-A-K-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Q Strip® QTH
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Differential Pair Array, Male
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.97mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Length
    20mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Height Above Board
    0.600 15.24mm
  • Stack Height (Mating)
    16mm