  • QTE-040-06-F-D-A
QTE-040-06-F-D-A
advertisement
Manufacturer No:
QTE-040-06-F-D-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-QTE-040-06-F-D-A
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
Step5Bar-code shipping tag
QTE-040-06-F-D-A
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Depth
    6.73mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Length
    40mm
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Height Above Board
    0.837 21.26mm
  • Stack Height (Mating)
    22mm