  • QTE-040-04-L-D-A-K-TR
QTE-040-04-L-D-A-K-TR
advertisement
Manufacturer No:
QTE-040-04-L-D-A-K-TR
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTE-040-04-L-D-A-K-TR
Description:
Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QTE-040-04-L-D-A-K-TR
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Depth
    6.73mm
  • Current Rating
    2A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    225V
  • Housing Color
    Black
  • Row Spacing
    3.94 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Length
    40mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Height Above Board
    0.600 15.24mm
  • Stack Height (Mating)
    16mm