  • QTE-020-03-L-D-A-K-TR
QTE-020-03-L-D-A-K-TR
advertisement
Manufacturer No:
QTE-020-03-L-D-A-K-TR
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTE-020-03-L-D-A-K-TR
Purchasing and Inquiry
QTE-020-03-L-D-A-K-TR Overview
QTE-020-03-L-D-A-K-TR Features
Q Strip? QTE series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
Additional Feature: ROHS COMPLIANT
QTE-020-03-L-D-A-K-TR Applications
There are a lot of Samtec Inc. QTE-020-03-L-D-A-K-TR Rectangular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Communication
  • Military Technology
  • Industrial Automation
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Datacom
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
QTE-020-03-L-D-A-K-TR
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    Q Strip® QTE
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    Male
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.97mm
  • Current Rating
    2A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    225V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    18mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Row Spacing
    3.94 mm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    675VAC V
  • Durability
    100 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    20mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.404 10.27mm
  • Stack Height (Mating)
    11mm