  • QSH6018-56-28-165
QSH6018-56-28-165
advertisement
Manufacturer No:
QSH6018-56-28-165
HK JDW NO:
804-QSH6018-56-28-165
Description:
Stepper motor 8.0 mm 2.8 A 2.8 A 1.8 ° 1.65 Nm, QSH6018-56-28-165, Trinamic
Step5Bar-code shipping tag
QSH6018-56-28-165
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Mounting Hole Spacing
    1.856 (47.14mm)
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Size / Dimension
    Square - 2.362 x 2.362 60.00mmx60.00mm
  • Resistance
    900mOhm
  • Voltage - Rated
    2.52VDC
  • Current Rating
    2.8A
  • Inductance
    3.6 mH
  • Accuracy
    ±5%
  • Coil Resistance
    0.9Ohm
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
    233.66 / 1650
  • Rotor Inertia
    400gcm2
  • Diameter - Shaft
    0.315 (8.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.945 24.00mm