  • QSE-014-01-L-D-DP-LC
QSE-014-01-L-D-DP-LC
advertisement
Manufacturer No:
QSE-014-01-L-D-DP-LC
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-QSE-014-01-L-D-DP-LC
Package:
Datasheet:
Description:
Differential Pair Array, Female Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 28 Positions Q Strip® QSE Gold Solder PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
QSE-014-01-L-D-DP-LC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    SPLIT BOARD LOCK
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Q Strip® QSE
  • Feature
    Board Lock, Ground Bus (Plane)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Differential Pair Array, Female
  • Number of Positions
    28
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    28
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.838 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    675VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.128 3.25mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 8mm 11mm 14mm 16mm 19mm 25mm