  • QSE-014-01-F-D-DP-K
QSE-014-01-F-D-DP-K
advertisement
Manufacturer No:
QSE-014-01-F-D-DP-K
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QSE-014-01-F-D-DP-K
Purchasing and Inquiry
QSE-014-01-F-D-DP-K Overview
QSE-014-01-F-D-DP-K Features
Q Strip? QSE series
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
QSE-014-01-F-D-DP-K Applications
There are a lot of Samtec Inc. QSE-014-01-F-D-DP-K Rectangular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Datacom
  • Embedded systems
  • Military Technology
  • Instrumentation
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Medical technology
  • Communication
  • Industrial Automation
Step5Bar-code shipping tag
QSE-014-01-F-D-DP-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Q Strip® QSE
  • Feature
    Ground Bus (Plane), Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Differential Pair Array, Female
  • Number of Positions
    28
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    28
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.838 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    675VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.128 3.25mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 8mm 11mm 14mm 16mm 19mm 25mm