  • QSB7524S12
QSB7524S12
advertisement
Manufacturer No:
QSB7524S12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-QSB7524S12
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
QSB7524S12
Description:
Power Supply;DC-DC CONVERTER 75W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QSB7524S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    57.9mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    6.25A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Power
    75W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Current - Output 1
    6.25A
  • Max Output Power
    75W
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Height
    12.7mm
  • Width
    36.8mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2014
  • Series
    QSB (75W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    75W