  • QSB60024S12P
QSB60024S12P
advertisement
Manufacturer No:
QSB60024S12P
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-QSB60024S12P
Package:
Full Brick
Datasheet:
QSB60024S12P
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QSB60024S12P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Full Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Series
    QSB (600W)
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.40W x 0.50 H 116.8mmx61.0mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    600W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    1500V
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    50A
  • Total Power Output-Max
    600W