  • QS18VP6FF100Q9-78537
QS18VP6FF100Q9-78537
advertisement
Manufacturer No:
QS18VP6FF100Q9-78537
HK JDW NO:
124-QS18VP6FF100Q9-78537
Package:
Description:
10V~30V QS18 Series Background Suppression 4-Pin -20°C~70°C
Purchasing and Inquiry
QS18VP6FF100Q9-78537 Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to -20°C~70°C in order to ensure reliable operation. Electronic components should be connected to a circuit or system by 10V~30V voltage. For photoelectric sensors, 850μs is considered an ideal response time. This photoelectric sensor can only function properly if the 4 pins are connected.
QS18VP6FF100Q9-78537 Features
Sensing Distance: 3.937 (100mm)
4 pins
Response Time: 850μs
Operating Temperature: -20°C~70°C
QS18 Series
QS18VP6FF100Q9-78537 Applications
  • Contrast sensors
  • Luminescence sensors
  • Counting small objects
  • Entrance and gate
  • Automatic doors
  • Logistics and materials handling
  • Pharmaceutical industry
  • Material handling
  • Mechanical engineering
  • Zone scanners
Step5Bar-code shipping tag
QS18VP6FF100Q9-78537
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Published
    2016
  • Series
    QS18
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Ingress Protection
    NEMA 6P, IEC IP67
  • Output Configuration
    PNP - Dark-ON/Light-ON
  • Response Time
    850μs
  • Sensing Distance
    3.937 (100mm)