  • QK016LH6
QK016LH6
advertisement
Manufacturer No:
QK016LH6
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-QK016LH6
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
QK016LH6
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 16A TO220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QK016LH6
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QK016LH6.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Isolated Tab
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    TRIACs
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    16A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1kV
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    16A
  • Channel Type
    Bidirectional
  • Hold Current
    70mA
  • Trigger Device Type
    ALTERNISTOR TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    167A 200A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    80mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    70mA
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1000V
  • Triac Type
    Alternistor - Snubberless
  • Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min
    20V/us
  • Height
    9.398mm
  • Length
    15.748mm
  • Width
    4.7752mm