  • QG030-198/12
QG030-198/12
advertisement
Manufacturer No:
QG030-198/12
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-QG030-198/12
Package:
100
Datasheet:
QG030-198/12
Description:
FAN BLOWER CF 258X47.5MM 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QG030-198/12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    100
  • Material
    Aluminium
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    0.639lb 289.85g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -4~140°F -20°C~60°C
  • Series
    QG030
  • Size / Dimension
    Rectangular - 258mm Lx50mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    8W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Max Power Dissipation
    8W
  • Depth
    50mm
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Lifetime @ Temp
    30000 Hrs @ 40°C
  • Speed
    4250 rpm
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Cross Flow
  • Air Flow
    59.0 CFM (1.65m3/min)
  • Power Consumption
    8W
  • Noise
    51.0 dB(A)
  • Voltage Range
    8V~14VDC
  • Thermal Support Device Type
    DC BLOWER
  • Rated Power
    8W
  • Diameter
    30mm
  • Height
    47.5mm
  • Length
    258mm