  • QBT56IG1
QBT56IG1
advertisement
Manufacturer No:
QBT56IG1
HK JDW NO:
660-QBT56IG1
Package:
12-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
QBT56IG1
Description:
0.56" THREE DIGIT THROUGH HOLE D
Step5Bar-code shipping tag
QBT56IG1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QBT56IG1.
  • Package / Case
    12-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Size / Dimension
    1.480 Hx0.748W x 0.315 D 37.60mmx19.00mmx8.00mm
  • Color
    Green
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Dissipation-Max
    120mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.2V
  • Current - Test
    20mA
  • Millicandela Rating
    200mcd
  • Wavelength - Peak
    525nm
  • Forward Current-Max
    0.02A
  • Digit/Alpha Size
    0.56 14.22mm
  • Display Height
    14.2mm