  • QBT56AG1
QBT56AG1
advertisement
Manufacturer No:
QBT56AG1
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
HK JDW NO:
660-QBT56AG1
Package:
12-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
QBT56AG1
Description:
0.56" THREE DIGIT THROUGH HOLE D
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QBT56AG1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QBT56AG1.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    12-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Series
    QBT56xxz
  • Size / Dimension
    1.480 Hx0.748W x 0.315 D 37.60mmx19.00mmx8.00mm
  • Part Status
    Active
  • Color
    Yellow-Green
  • Number of Functions
    3
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Dissipation-Max
    70mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Optoelectronic Device Type
    SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
  • Current - Test
    20mA
  • Millicandela Rating
    25mcd
  • Wavelength - Peak
    571nm
  • Forward Current-Max
    0.02A
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    3
  • Digit/Alpha Size
    0.56 14.22mm
  • Common Pin
    Common Cathode
  • Display Height
    14.2mm