  • QBS56IB0
QBS56IB0
advertisement
Manufacturer No:
QBS56IB0
HK JDW NO:
660-QBS56IB0
Package:
10-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
QBS56IB0
Description:
0.56" SINGLE DIGIT THROUGH HOLE
Step5Bar-code shipping tag
QBS56IB0
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QBS56IB0.
  • Package / Case
    10-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Size / Dimension
    0.748 Hx0.496W x 0.315 D 19.00mmx12.60mmx8.00mm
  • Color
    Blue
  • Power Dissipation-Max
    120mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.2V
  • Current - Test
    20mA
  • Millicandela Rating
    60mcd
  • Wavelength - Peak
    465nm
  • Digit/Alpha Size
    0.56 14.22mm