  • QBS56AG1
QBS56AG1
advertisement
Manufacturer No:
QBS56AG1
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
HK JDW NO:
660-QBS56AG1
Package:
10-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
QBS56AG1
Description:
0.56" SINGLE DIGIT THROUGH HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QBS56AG1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QBS56AG1.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    10-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Series
    QBS56xxz
  • Size / Dimension
    0.748 Hx0.496W x 0.315 D 19.00mmx12.60mmx8.00mm
  • Part Status
    Active
  • Color
    Yellow-Green
  • Power Dissipation-Max
    70mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Current - Test
    20mA
  • Millicandela Rating
    25mcd
  • Wavelength - Peak
    571nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    1
  • Digit/Alpha Size
    0.56 14.22mm