  • QBQ28IG1
QBQ28IG1
advertisement
Manufacturer No:
QBQ28IG1
HK JDW NO:
660-QBQ28IG1
Package:
12-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
QBQ28IG1
Description:
0.28" FOUR DIGIT THROUGH HOLE DI
Step5Bar-code shipping tag
QBQ28IG1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QBQ28IG1.
  • Package / Case
    12-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Size / Dimension
    1.264 Hx0.394W x 0.228 D 32.10mmx10.00mmx5.80mm
  • Part Status
    Active
  • Color
    Green
  • Power Dissipation-Max
    120mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.2V
  • Current - Test
    20mA
  • Millicandela Rating
    100mcd
  • Wavelength - Peak
    525nm
  • Digit/Alpha Size
    0.28 7.00mm