  • QBD56AG0
QBD56AG0
advertisement
Manufacturer No:
QBD56AG0
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
HK JDW NO:
660-QBD56AG0
Package:
18-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
QBD56AG0
Description:
0.56" DUAL DIGIT THROUGH HOLE DI
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QBD56AG0
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QBD56AG0.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    18-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Series
    QBD56xxz
  • Size / Dimension
    0.984 Hx0.748W x 0.315 D 25.00mmx19.00mmx8.00mm
  • Part Status
    Active
  • Color
    Yellow-Green
  • Power Dissipation-Max
    70mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Current - Test
    20mA
  • Millicandela Rating
    25mcd
  • Wavelength - Peak
    571nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    2
  • Digit/Alpha Size
    0.56 14.22mm