  • QBD40IB0
QBD40IB0
advertisement
Manufacturer No:
QBD40IB0
HK JDW NO:
660-QBD40IB0
Package:
10-DIP (0.500, 12.70mm)
Datasheet:
QBD40IB0
Description:
0.40" DUAL DIGIT THROUGH HOLE DI
Step5Bar-code shipping tag
QBD40IB0
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QBD40IB0.
  • Package / Case
    10-DIP (0.500, 12.70mm)
  • Size / Dimension
    0.791 Hx0.630W x 0.276 D 20.10mmx16.00mmx7.00mm
  • Color
    Blue
  • Power Dissipation-Max
    120mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.2V
  • Current - Test
    20mA
  • Millicandela Rating
    40mcd
  • Wavelength - Peak
    465nm
  • Digit/Alpha Size
    0.40 10.16mm