  • QBD40AG1
QBD40AG1
advertisement
Manufacturer No:
QBD40AG1
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
HK JDW NO:
660-QBD40AG1
Package:
10-DIP (0.500, 12.70mm)
Datasheet:
QBD40AG1
Description:
0.40" DUAL DIGIT THROUGH HOLE DI
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QBD40AG1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QBD40AG1.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    10-DIP (0.500, 12.70mm)
  • Series
    QBD40xxz
  • Size / Dimension
    0.791 Hx0.630W x 0.276 D 20.10mmx16.00mmx7.00mm
  • Part Status
    Active
  • Color
    Yellow-Green
  • Power Dissipation-Max
    70mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Current - Test
    20mA
  • Millicandela Rating
    10mcd
  • Wavelength - Peak
    571nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    2
  • Digit/Alpha Size
    0.40 10.16mm