  • Q8R1CXXB12
Q8R1CXXB12
advertisement
Manufacturer No:
Q8R1CXXB12
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-Q8R1CXXB12
Package:
Datasheet:
Q8R1CXXB12
Description:
INDICATOR 12V 8MM RECESSED BLUE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q8R1CXXB12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Series
    Q Series
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Type
    LED
  • Voltage - Rated
    12V
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Panel Cutout Dimensions
    0.31 (7.87mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Viewing Angle
    100°
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Luminous Intensity
    1.6 cd
  • Millicandela Rating
    1600mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Overall Height
    3mm