  • Q4008RH467
Q4008RH467
advertisement
Manufacturer No:
Q4008RH467
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-Q4008RH467
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Q4008RH467
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q4008RH467
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    8A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • RMS Current (Irms)
    8A
  • Hold Current
    35mA
  • Trigger Device Type
    ALTERNISTOR TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    83A 100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35mA
  • Triac Type
    Alternistor - Snubberless
  • RMS On-state Current-Max
    8A