  • Q14P1CXXG24E
Q14P1CXXG24E
advertisement
Manufacturer No:
Q14P1CXXG24E
HK JDW NO:
67-Q14P1CXXG24E
Package:
Datasheet:
Q14P1CXXG24E
Description:
INDICATOR 24V 14MM PROMINENT GRN
Step5Bar-code shipping tag
Q14P1CXXG24E
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Brass
  • Series
    Q Series
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Blade Terminal
  • Connector Type
    Lug, Solder
  • Type
    LED
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.55 (13.97mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Viewing Angle
    100°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    10.00mm Dia
  • Forward Voltage
    2.2V
  • Luminous Intensity
    40 mcd
  • Millicandela Rating
    60mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Reverse Voltage
    5V
  • Overall Height
    4.75mm
  • Number of LEDs
    1
  • Lamp Color
    Green
  • Length
    48.5mm