  • PZU3.6DB2,115
PZU3.6DB2,115
advertisement
Manufacturer No:
PZU3.6DB2,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PZU3.6DB2,115
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
PZU3.6DB2,115
Description:
DIODE ZENER ARRAY 3.6V 5TSSOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PZU3.6DB2,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.675V
  • Voltage Tol-Max
    3.4%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Reverse Test Voltage
    1V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Number of Elements
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    2 Independent
  • Impedance
    90Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    275mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm