  • PZU14B2AF
PZU14B2AF
advertisement
Manufacturer No:
PZU14B2AF
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PZU14B2AF
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
PZU14B2AF
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 100nA @ 11V -65°C~150°C 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Quantity:
In Stock : 7980
Step5Bar-code shipping tag
PZU14B2AF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.32W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 11V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    14V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    14V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA