  • PXAG30KBA,529
PXAG30KBA,529
advertisement
Manufacturer No:
PXAG30KBA,529
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PXAG30KBA,529
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
PXAG30KBA,529
Description:
ROMless 16-Bit Microcontroller XA Series PXAG30 3V 44-LCC (J-Lead)
Quantity:
In Stock : 3317
Step5Bar-code shipping tag
PXAG30KBA,529
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XA
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PXAG30
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    30MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    PWM, WDT
  • Clock Frequency
    30MHz
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    16-Bit
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    20
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    16.5862mm
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Width
    16.5862mm