  • PWS2102330KG
PWS2102330KG
advertisement
Manufacturer No:
PWS2102330KG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PWS2102330KG
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWS2102330KG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    PWS
  • Size / Dimension
    0.472" Dia x 1.063" L (12.00mm x 27.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    0.033 μF
  • Lead Spacing
  • Voltage Rating - DC
    1000V (1kV)
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    400V