  • PWR4525WR010JE
PWR4525WR010JE
advertisement
Manufacturer No:
PWR4525WR010JE
HK JDW NO:
103-PWR4525WR010JE
Package:
4525 J-Lead
Datasheet:
PWR4525WR010JE
Description:
Wirewound Resistors - SMD .01 ohm 5%
Step5Bar-code shipping tag
PWR4525WR010JE
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    4525 J-Lead
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Published
    2011
  • Series
    PWR4525
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.252W 11.40mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    10mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    173V
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    6.4mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    4525
  • Height
    5.0038mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm