  • PWR4318WR100JE
PWR4318WR100JE
advertisement
Manufacturer No:
PWR4318WR100JE
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PWR4318WR100JE
Package:
4318 J-Lead
Datasheet:
PWR4318WR100JE
Description:
RES SMD 100 MOHM 5% 2W 4318
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWR4318WR100JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    4318 J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    PWR4318
  • Size / Dimension
    0.433Lx0.177W 11.00mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    J-Lead
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±90ppm/°C
  • Resistance
    100mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    4.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Height
    5.1562mm
  • Height Seated (Max)
    0.203 5.16mm