  • PWR3014W10R0JE
PWR3014W10R0JE
advertisement
Manufacturer No:
PWR3014W10R0JE
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PWR3014W10R0JE
Package:
3014 J-Lead
Datasheet:
PWR3014W10R0JE
Description:
RES SMD 10 OHM 5% 1W 3014
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWR3014W10R0JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    3.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Threshold Voltage
    3.2V
  • Height
    5.1562mm
  • Height Seated (Max)
    0.203 5.15mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    3014 J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    PWR3014
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.138W 7.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%