  • PWR263S-35-1000FE
PWR263S-35-1000FE
advertisement
Manufacturer No:
PWR263S-35-1000FE
HK JDW NO:
103-PWR263S-35-1000FE
Datasheet:
PWR263S-35-1000FE
Description:
Thick Film Resistors - SMD 100Ohms 1% 250V 35watts
Step5Bar-code shipping tag
PWR263S-35-1000FE
  • Height Seated (Max)
    0.192 4.88mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    PWR263S-35
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    35W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    35W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    PWR263S
  • Size Code
    4140
  • Height
    4.8768mm