  • PWR2615WR010F
PWR2615WR010F
advertisement
Manufacturer No:
PWR2615WR010F
HK JDW NO:
103-PWR2615WR010F
Datasheet:
PWR2615WR010F
Description:
Bourns PWR2615 Series Wirewound Surface Mount Resistor 2615 Case 10m 1% 1W 150ppm/C
Step5Bar-code shipping tag
PWR2615WR010F
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2615 J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.154W 6.60mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    10mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    58V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    58V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    3.9mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    6639
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.142 3.60mm