  • PWR2615W1000JE
PWR2615W1000JE
advertisement
Manufacturer No:
PWR2615W1000JE
HK JDW NO:
103-PWR2615W1000JE
Datasheet:
PWR2615W1000JE
Description:
Wirewound Resistors - SMD 100 ohm 5%
Step5Bar-code shipping tag
PWR2615W1000JE
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    2615 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.154W 6.60mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    58V
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    3.9mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    6639
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    3.6068mm
  • Height Seated (Max)
    0.142 3.60mm