  • PWR163S-25-R100J
PWR163S-25-R100J
advertisement
Manufacturer No:
PWR163S-25-R100J
HK JDW NO:
103-PWR163S-25-R100J
Datasheet:
PWR163S-25-R100J
Description:
FIXED RESISTOR PWR163 Series, Thick Film, 100mOhm, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 22
Step5Bar-code shipping tag
PWR163S-25-R100J
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Depth
    7.24mm
  • Height
    2.794mm
  • Height Seated (Max)
    0.125 3.17mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.320Lx0.324W 8.13mmx8.22mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    250V