  • PWR163S-25-1002F
PWR163S-25-1002F
advertisement
Manufacturer No:
PWR163S-25-1002F
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PWR163S-25-1002F
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
PWR163S-25-1002F
Description:
FIXED RESISTOR PWR163 Series, Thick Film, 10kOhm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 640
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWR163S-25-1002F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    PWR163
  • Size / Dimension
    0.320Lx0.324W 8.13mmx8.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Depth
    7.24mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    PWR163S
  • Height
    2.79mm
  • Height Seated (Max)
    0.125 3.17mm