  • PWD-60-1-35-P-US
PWD-60-1-35-P-US
advertisement
Manufacturer No:
PWD-60-1-35-P-US
Manufacturer:
Dialight
HK JDW NO:
204-PWD-60-1-35-P-US
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWD-60-1-35-P-US
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Series
    PWD (60W)
  • Size / Dimension
    7.51Lx2.08W x 1.30 H 190.8mmx52.8mmx33.0mm
  • Feature
    OTP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    60W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Input (Max)
    264VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    350mA
  • Voltage - Output
    55V~180V