  • PWC1206-470RJI.
PWC1206-470RJI.
advertisement
Manufacturer No:
PWC1206-470RJI.
Manufacturer:
Welwyn
HK JDW NO:
14302-PWC1206-470RJI.
Package:
Datasheet:
PWC1206-470RJI.
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 470Ohm, 5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWC1206-470RJI.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    470Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    330mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm