  • PW5-100-JBW
PW5-100-JBW
advertisement
Manufacturer No:
PW5-100-JBW
Manufacturer:
RCD
HK JDW NO:
4394-PW5-100-JBW
Package:
Datasheet:
PW5-100-JBW
Description:
FIXED RESISTOR, 10Ohm,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PW5-100-JBW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    SEMI-PRECISION
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    BULK
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Operating Temperature (Max)
    275°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    28.45mm
  • Working Voltage
    200V
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Size Code
    9138
  • Rated Temperature
    25°C