  • PVR100AZ-B5V0,115
PVR100AZ-B5V0,115
advertisement
Manufacturer No:
PVR100AZ-B5V0,115
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-PVR100AZ-B5V0,115
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
PVR100AZ-B5V0,115
Purchasing and Inquiry
PVR100AZ-B5V0,115 Overview
In this device, the DC current gain is 160 @ 100mA 1V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.Product comes in the supplier's device package SOT-223.There is a 45V maximal voltage in the device due to collector-emitter breakdown.
PVR100AZ-B5V0,115 Features
the DC current gain for this device is 160 @ 100mA 1V
the supplier device package of SOT-223
PVR100AZ-B5V0,115 Applications
  • Interface
  • Driver
  • Inverter
  • Muting
Step5Bar-code shipping tag
PVR100AZ-B5V0,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power - Max
    550mW
  • Transistor Type
    NPN + Zener
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    160 @ 100mA 1V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    45V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100mA