  • PVH-25V390MH80E-R2
PVH-25V390MH80E-R2
advertisement
Manufacturer No:
PVH-25V390MH80E-R2
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-PVH-25V390MH80E-R2
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
PVH Series 39μF 25V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Cut Tape (CT)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 39μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Cut Tape (CT) packaging. It belongs to PVH series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the PVH-25V390MH80E-R2 capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Elna America PVH-25V390MH80E-R2 is suitable to conduct the ripple current at 2.1A. PVH-25V390MH80E-R2 Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 25V. PVH-25V390MH80E-R2 Capacitor. It has SMD/SMT terminations in total.
PVH Series
Capacitance: 39μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Cut Tape (CT)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of PVH-25V390MH80E-R2 Aluminum Polymer Capacitors.
  • DC Buffering
  • Audio Crossover
  • Smoothing Noise Filtering
  • Voltage Doubling
  • Signal decoupling & power bypass
  • Power Line Buffering
  • UPS Buffering
  • PFC
  • Frequency Converters
  • Flashtube Ignition
Step5Bar-code shipping tag
PVH-25V390MH80E-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.409Lx0.409W 10.40mmx10.40mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    PVH
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm